International Triumph Day 2014 | 25-27 juli 2014

ITD 2010

Från ITD 2010

Årets sommarträff och årsmöte äger för tredje gången under senaste 10 åren åter rum i Skaraborg. Platsen är Axevalla Folkhökskola i Axvall mellan Skara och Skövde. Vi har tagit som vana att kapa åt oss klubbens jubileumsår. Vi är ungefär samma gäng som 2009 som höll i trådarna. Vi skall även detta år göra vad vi förmår för att ni skall trivas, när klubben nu fyller 35 år. Program är inte lika intensivt som för fem år sedan, men det kommer rimligen att ge ekon av annat slag i er minnesbank en längre tid. Givetvis ingår get-together, grillbuffé samt en hemlig attraktion under fredagen.

Program (detaljerna får ni veta på plats)

Fredag 25/7
Samling – incheckning 14-18
Tid för att träffa nya och gamla bekanta
Grillning
Lördag 26/7
Incheckning 08-09
Rallyrunda med utmaningar och kulturarv
Middag och Skaraborgsk komik
Söndag 27/7
Årsmöte
Därefter avslutning och hemfärd
Bokningskontoret för deltagande på ITD 2014 är öppet!

Anmälan

Sista anmälningsdag till ITD 2014 är den 11 juli.

Avgifter

Avgift är per deltagare / Entry fee is for each participant

Paket

Package

Pris/Price SEK

Fredag – Söndag Grillbuffé och middag ingår Friday to Sunday BBQ and dinner are included 250
Fredag – Lördag Grillbuffé ingår Friday to Saturday BBQ included 125
Lördag – Söndag Middag ingår Saturday to Sunday Dinner included 125
Barn upp till 12 år betalar ingen avgift

Betalning

Träffavgiften skall betalas in på klubbens Pg: 42 41 91-5 senast den 11 juli
  • Uppge namn och medlemsnummer samt antal personer.
  • Ickemedlemmar med Triumphbilar hälsas naturligtvis också välkomna.
Our foreign participants can pay with Swedish Kronor cash at arrival.

Uppgifter

Detta behöver vi veta vid er anmälan till träffen:
  • Namn och bostadsort för deltagare och passagerare.
  • Hemtelefon, och mobiltelefon under träffen.
  • Bil, typ, årsmodell och reg. nr. Om ej Triumph: Ange ”annan”.
  • Antal personer som deltager vid grillningen på fredagen.
  • Antal personer som deltager på lördagens kvällsmiddag.
  • Speciella önskemål angående maten (allergi, intolerans, veg. m.m.)

Mer om träffen

Lördagen bjuder på en rallyrunda, där bl.a. besök på ett fordonsrelaterat kulturarv ingår. Andra kulturarv är möjligt för de som vill, bara man följer roadbooken. Det kommer att framgå av ett mer detaljerat program. Några inte alltför tidsödande utmaningar ingår också i konceptet. Lördagskvällen bjuder i samband med middagen även på muntrationer innehållande karaktäristisk Skaraborgsk komik. söndagen håller klubben sitt årsmöte. Vi vill förstås att så många medlemmar som möjligt ger sig tid att närvara på detta. Därför kommer årsmötet att tidigareläggas jämfört med förr, då en del av er har lång färdväg hem. Vi vill gärna att ni gör er hörda på mötet och för fram förslag som kan utveckla klubbens verksamhet. Allra bäst är om ni skickar en proposition eller motion till ordföranden. Alla som fattat tycke för Triumph välkomnas. Har ni inte möjlighet att komma till träffen i Triumph eller Standard, så kom i vardagsbilen istället eller om du har annan historisk engelsk bil ifall din Triumph är tillfälligt ’out of order’. Hjärtligt välkomna i vilket fall! Som framgår av rumsförteckningen finns det sammanlagt 65 sängplatser med dusch och toa på rummen i byggnaderna Dahlén och Zetterstenska. Vill ni ha bekvämt, är det bäst att reservera rum snarast. Resten av rummen erbjuder något mindre enskildhet på det hygieniska området.